Zajęcia otwarte

Zajęcia otwarte to forma zajęć umożliwiająca rodzicom obserwowanie swojego dziecka w czasie zabaw i zajęć w grupie rówieśniczej. Rodzice mają możliwość zapoznania się z osiągnięciami swojej pociechy oraz jej zachowaniem w czasie zajęć dydaktycznych. Mogą porównywać stopień rozwoju swojego dziecka z jego rówieśnikami. Zajęcia takie umożliwiają również zapoznanie się ze sposobem pracy nauczyciela danej grupy.

25 czerwca odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców, których tematem były „Wakacyjne rady". Celem zajęć było kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach, mogących wystąpić latem. Zajęcia miały charakter radosnego oczekiwania na zbliżające się wakacje. Dzieci między innymi graficznie przedstawiały własne skojarzenia do słowa „wakacje", wysłuchały wiersza traktującego o wakacyjnych przestrogach, a na koniec „wsiadły" z rodzicami do „magicznego pociągu", który zgodnie z oznaczeniami na wylosowanych biletach, wysadzał swych pasażerów na poszczególnych stacjach: na WSI, w MIEŚCIE, w GÓRACH i nad MORZEM. Stacje te tematycznie związane były z czekającym na dzieci i rodziców zadaniem plastycznym. Mianowicie każda grupa musiała metodą „collage'u" przedstawić krajobraz: górski, miejski, wiejski i morski. Dla dzieci najważniejsze było to, że mogły pracować wspólnie z rodzicami, którym taka forma zajęć bardzo przypadła do gustu, a podczas której mieli możliwość zaobserwowania postępów, jakie poczyniły ich pociechy od początku roku szkolnego.

W dniu 23 grudnia 2009 roku w Punkcie Przedszkolnym odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pod tytułem: „Komu potrzebne jest Boże Narodzenie?". Celem zajęć było kształtowanie u dzieci emocjonalnego stosunku do tradycji świątecznych, przybliżenie tradycji Świąt Bożego Narodzenia, zachęcanie do wypowiedzi słownych, śmiałego wyrażania własnych myśli oraz rozwijanie poczucia estetyzmu i rozbudzanie wyobraźni. Na zajęciach panowała miła, radosna atmosfera świąteczna. Rodzice poza obserwacją własnych pociech włączyli się do zabaw ruchowych, co szczególnie radośnie wspominają do dzisiejszego dnia dzieci. Podsumowaniem zajęć, było wspólne łamanie się opłatkiem i składanie świątecznych życzeń. Na koniec rodzice wypełnili przygotowaną przez wychowawczynię grupy ankietę ewaluacyjną, która pozwoliła na poznanie opinii rodziców o tego typu zajęciach i o pracy nauczyciela.